III Czarnoleski Festiwal Sztuk

II Czarnoleski Festiwal Sztuk - "ująć nieuchwytne"

oraz

II Mistrzowskie Warsztaty Pianistyczne 19 lipca – 2 sierpnia 2020 r.

 

 

II Czarnoleski Festiwal Sztuk rozpoczął się:

 

19 lipca o godz. 17:00 Wernisażem wystawy malarstwa Martyny Tarasiewicz pt. "W słońcu Italii"  w Kordegardzie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Słowem wstępu przywitały gości: Pani Dyrektor Muzeum - Maria Jaskot, Prezes Fundacji Rzeka EN  Natalia Wolanin oraz Dyrektor Artystyczny Festiwalu Edward Wolanin. O godz. 18:00 odbył się Koncert Inauguracyjny na którym usłyszeliśmy wybór Nokturnów Fryderyka Chopina w wykonaniu Edwarda Wolanina oraz poezję Jana Kochanowskiego i Jana Pawła II w interpretacji Jerzego Zelnika. Koncert poprowadził znakomity muzykolog - Jan Popis.

 

20 lipca rozpoczął się  I turnus mistrzowskich warsztatów pianistycznych w godzinach od 9-15 w Dworku Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Na ten czas Muzeum nie było wyłączone ze zwiedzania i wiele osób wchodząc by obejrzeć muzeum siadało i przysłuchiwało się zajęciom traktując wykonania uczniów jako swoisty koncert nagradzany niekiedy oklaskami.

 

21 lipca o godz. 19:00 w Dworku J. Kochanowskiego w Czarnolesie miał miejsce recital fortepianowy młodego pianisty Michała Oleszaka, w programie usłyszeliśmy utwory L. v. Beethovena, F. Chopina, C. Debussego oraz R. Schumanna.

 

22 lipca o godz. 19:00 w Dworku J. Kochanowsiego w Czarnolesie odbył się koncert kameralny w wykonaniu dwóch artystek: Magdaleny Skwierczyńskiej - skrzypce oraz Natalii Wolanin - fortepian. W programie usłyszeliśmy utwory L. v. Beethovena oraz J. Brahmsa. Po wielkim aplauzie publiczności artystki bisowały ostatnią częścią Sonaty na fortepian i skrzypce A-dur op. 100 J. Brahmsa.

 

23 lipca o godz. 16:00 odbył się wykład prof. Dariusza Chemperka pt. "Mit Orfeusza i Amfiona w Pieśniach Jana Kochanowskiego". Był to niezwykle cenny wykład służący refleksji nad muzyką i sztuką zarówno uczestników warsztatów pianistycznych jak i publiczności. Następnie o godz. 17:00 odbył się pierwszy Koncert uczestników Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych, wystąpili na nim: Oliwia Bielecka, Maciej Krawczyk, Nina Purwin, Julianna Wira, oraz Eryk Parchański. Występy uczestników warsztatów przeplatane były recytacją poezji Jana Kochanowskiego zarówno przez organizatorów, uczestników warsztatów jak i ich opiekunów.

 

24 lipca o godz. 11:00 rozpoczęły się warsztaty muzyki dawnej pod kierownictwem klawesynistki Doroty Stawarskiej w Kościele w Gródku. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zagrać na klawesynie swoje ulubione utwory z epoki baroku i klasycyzmu wzbogacając je o nowe uwagi dot. wykonawstwa muzyki dawnej na klawesynie. Następnie o godz. 19:00 w Kościele w Gródku odbył się recital klawesynowy tejże artystki - "Podróż po Europie XVIII w." Pani Dorota Stawarska znana publiczności z pierwszej edycji festiwalu wprawiła w istny zachwyt naszych słuchaczy swoją wirtuozowską grą na klawesynie połączoną z barwnymi opowieściami o instrumencie, kompozytorach i Europie wieku XVIII.

 

25 lipca o godz. 17:00 odbył się Koncert uczestników Warsztatów Pianistycznych w  Dworku - Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie, o godz. 19:00 zaś odbył się niezwykle emocjonujący Recital fortepianowy - Radosława Sobczaka. Charyzmatyczny artysta porwał publiczność swoimi interpretacjami utworów L. v. Beethovena oraz F. Chopina.

 

26 lipca o godz. 12:00 odbył się Finałowy Koncert uczestników I Turnusu Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych w Kościele w Gródku. Wystąpili: Katarzyna Góra, Nina Purwin, Maciej Krawczyk, Julianna Wira oraz Eryk Parchański. Uczestnicy warsztatów brali udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Edwarda Wolanina oraz Radosława Sobczaka, mieli też okazję uczestniczyć w lekcji muzyki dawnej z Dorotą Stawarską. Zajęcia odbywały się codziennie od 20 - 27 lipca.

O godz. 16:30 Festiwal przeniósł się do  Kościół pw. Św. Stanisława bp. m. i Św. Małgorzaty w Janowcu, gdzie wystąpił Polish Violin Duo - Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak. Skrzypkowie prezentowali muzykę na duet skrzypcowy epoki baroku, romantyzmu i kompozycje XX wieczne. Repertuar ten był wysoce wymagający zarówno dla artystów jak i słuchaczy, nie mniej jednak poziom i kunszt wykonawczy wprawiały każdego w wielki zachwyt.

 

27 lipca rozpoczął się II turnus Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych.

 

28 lipca z powodu niedyspozycji aktorów zamiast Teatru Resursa o godz. 19:00 w Dworku - Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie wystąpił Zespół muzyki dawnej IL TEMPO pod kierownictwem Agaty Sapiechy w programie: "Ekstaza w muzyce i malarstwie" , usłyszeliśmy m. in. niezwykle ciekawe sonaty Aldebranda Subissatiego – wybitnego skrzypka i kompozytora, dla którego inspiracją były polifoniczne opracowania antyfon Giovanniego Francesca Aneria. Obydwaj muzycy działali w różnym czasie w kapeli królewskiej polskich Wazów. Całemu koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna obrazów związanych z tą tematyką w nawiązaniu do czasów prezentowanych kompozycji. W zupełnie zmienionym ustawieniu publiczności oraz w przyciemnionej sali byliśmy uczestnikami nadzwyczajnych doznań artystycznych.

 

29 lipca na festiwal i warsztaty przyjechał kolejny wybitny polski znawca muzyki dawnej -prof. Marek Toporowski. Od godz. 11:00 w Kościele w Gródku uczestnicy warsztatów mieli okazję doświadczyć gry na klawikordzie i wirginale w ramach warsztatów muzyki dawnej pod okiem mistrza Marka Toporowskiego.

O godz. 19:00 w Kościele w Gródku miał miejsce Koncert muzyki dawnej "Czar małych instrumentów klawiszowych - klawikord, szpinet, wirginał" w wykonaniu Marka Toporowskiego. Niezwykle ciche i intymne instrumenty pod palcami artysty zabrzmiały doskonale w przestrzeni Kościoła w Gródku. Publiczności w pełni skupienia nasłuchiwała najdrobniejszych drgnięć tych niecodziennie spotykanych instrumentów. Muzyka J. S. Bacha, J. Haydna, czy Jana Pieterszoona Sweelincka grana na tych instrumentach pozwalała uświadomić sobie jakimi "narzędziami muzycznymi" dysponowali ci kompozytorzy w procesie tworzenia i wykonywania tych dzieł.

 

30 lipca o godz. 17:00 w Dworku - Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie odbył się Koncert uczestników Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych na którym wystąpili Nikodem Pelc, Weronika Bryłka oraz Maria Bokowy. Występy uczestników tradycyjnie przeplatane były poezją Jana Kochanowskiego.

O godz. 19:00 w Amfiteatrze na terenie Muzeum J. Kochanowskiego odbył się Koncert muzyki ludowej. Wystąpiły dwa zespoły: Zespół "Sobótka" z Czarnolasu oraz Zespół ludowy z Mierziączki. Usłyszeliśmy piękne pieśni zarówno a capella jak i z towarzyszeniem akordeonu i bębna. Najwięcej emocji wywołała końcowa części koncertu, gdy doszło do aranżowanej "bitwy" na przyśpiewki ludowe.

 

31 lipca o godz. 19:00 w Dworku - Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie odbył się recital fortepianowy młodej pianistki Julii Łozowskiej. W programie usłyszeliśmy wyłącznie kompozycje F. Chopina. Artystka mimo młodego wieku pokazała piękno chopinowskiej frazy, dojrzałość oraz wirtuozerię.

 

1 sierpnia o godz. 17:00 w Dworku - Muzeum J. Kochanowskiego wybrzmiał Koncert uczestników Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych na którym wystąpili: Piotr Gąska, Weronika Bryłka oraz Ewa Mazur. Następnie o godz. 19:00 miał miejsce Koncert jazzowy "Wilcze jagody" w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego - fortepian oraz Agnieszki Wilczyńskiej - wokal. Usłyszeliśmy piosenki z płyty "Wilcze jagody", na bis artyści zagrali utwór "Zakochani są wśród nas". Koncert cieszył się ogromnym powodzeniem i dużą frekwencją.

 

2 sierpnia miały miejsce ostatnie dwa wydarzenia festiwalowe w Kościele w Gródku.O godz. 12:00 wysłuchaliśmy finałowego koncertu uczestników II Turnusu Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych na którym wystąpili: Emilia Michalska, Julia Helena Michalska, Weronika Bryłka, Nikodem Pelc, Maciej Krawczyk oraz Ewa Mazur, zaś o godz. 19:00  Koncertu kameralnego wieńczącego festiwal w wykonaniu Sary Dragan - skrzypce oraz Edwarda Wolanina - fortepian. Mieliśmy okazję usłyszeć zarówno program solowy skrzypaczki Sary Dragan jak i kompozycje na duet - fortepian i skrzypce. Kulminacją tego wydarzenia było wybitne wykonanie Sonaty na fortepian i skrzypce Cesara Francka przez obojga artystów. Koncert wywołał ogromne emocje wśród publiczności, artyści wielokrotnie bisowali. Był to koncert szczególny również z tego względu, że skrzypaczka Sara Dragan grała na włoskich skrzypcach Niccolo  Amatiego z 1666 r.

 

W Mistrzowskich Warsztatach Pianistycznych czynny udział wzięło 13 osób, bierny udział 1 osoba. W ramach warsztatów codziennie rano oraz wieczorem odbywały się wspólne dyskusje. Wieczorem oprócz dyskusji słuchaliśmy wspólnie muzyki. Po wszystkich wydarzeniach Natalia Wolanin prowadziła sesje relaksacyjne. W trakcie II turnusu warsztatów plenerowo malowała młoda malarka Maria Wróblewska, mieszkanka Kozienic, uczennica Liceum Plastycznego im. Wojciecha Gersona w Warszawie. Prace przygotowane przez tą malarkę prezentowane będą na wystawie na przełomie września i października w Kordegardzie Muzeum J. Kochanowskiego w Czarnolesie

regulamin płatności

polityka prywatności